Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Cras sollicitudin, tellus vitae condimentum egestas, libero dolor auctor tellus, eu consectetur neque.

Press enter to begin your search

Stomatologia zachowawcza

Dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych.

Próchnica – jest chorobą tkanek twardych zęba, takich jak szkliwo, zębina czy cement korzeniowy. Jest to choroba zakaźna i nieleczona prowadzi do stanów zapalnych miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. Wykryta na wczesnym etapie, może ulec zatrzymaniu na skutek remineralizacji.

Główną przyczyną powstawania próchnicy są bakterie zawarte w płytce nazębnej, które w obecności cukrów prostych powodują powstawanie kwasów i  obniżenie pH, a co za tym idzie demineralizację tkanek twardych zęba. Jeżeli cały proces będzie się powtarzał w krótkim czasie, powstanie ubytek próchnicowy.

Pokarmy przebywające dłuższy czas w jamie ustnej uważane są za bardzo niebezpieczne. Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów, oblepiających zęby (cukierki toffi, chleb, rodzynki, chipsy, itp.).

Natomiast „soft drinki” takie jak Coca-Cola, Fanta, Sprite  poza wysoką zawartością cukrów powodują utrzymywanie się niskiego pH przez długi czas.

Znaczący wpływ na powstawanie próchnicy ma również styl życia – jak jemy, jaką mamy higien jamy ustnej, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Dodatkowo na rozwój próchnicy może mieć wpływ zaburzenie w wydzielaniu  śliny zwane kserostomią.

Kserostomia stan zmniejszonego wydzielania śliny, objawami są suchość w jakie ustnej, ból podczas połykania. Suchość w jamie ustnej jest częstą dolegliwość spotykaną wśród pacjentów onkologicznych. Z początku niegroźne symptomy mogą przyczynić się do powstania przewlekłych stanów zapalnych, kandydoz, ostrej próchnicy, oraz problemów w mowie.

Kserostomia może być niepożądanym wynikiem wielu leków, powikłaniem współistniejących chorób jak również efektem ubocznym radioterapii nowotworów szyi i głowy. Terapia schorzenia nie należy do łatwych, a doraźnie stosowane preparaty są często niewystarczające w odpowiednim nawilżeniu jamy ustnej.

Stan suchości jamy ustnej jest często objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak: niewyrównana cukrzyca (poliuria), nadczynność tarczycy, hiperkalcemia, kamica i stany zapalne ślinianek, sarkoidoza, skrobiawica, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, twardzina, zespół Sjogrena, ostra niewydolność nerek.

Częstą przyczyna zaburzonej czynności gruczołów ślinowych są przyjmowane przez chorych leki:

 • opioidy
 • leki moczopędne
 • leki antycholinergiczne:
  – przeciwdepresyjne, neuroleptyki,
  – rozkurczowe, np. hioscyna
  – przeciwhistaminowe

Leczenie onkologiczne (zniszczeniu ulega większość komórek wydzielniczych gruczołów ślinowych)

 • radioterapia miejscowa
 • zabiegi chirurgiczne

ŚLINA DZIAŁA BAKTERIOBÓJCZO, REMINERALIZUJĄCO !

Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie, jest cechą osobniczą. Wynika zarówno z predyspozycji genetycznych jak i z warunków socjalnych, w których rozwija się i przebywa człowiek.

Cennik

Wizyta kontrolna nieodpłatna
Konsultacja z badaniem wewnątrzustnym 100 zł
Konsultacja z badaniem wewnątrzustnym i planem leczenia 200 zł
Wyciski do modeli orientacyjnych 100 zł
RVG – zdjęcie zębowe 20 zł
Panoramiczne zdjęcie cyfrowe 60 zł
Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych 60 zł
Zdjęcie zatok szczękowych 60 zł
Znieczulenie miejscowe 20 zł
Wizyta adaptacyjna 50 zł
Lakowanie 80 zł (ząb)
Impregnacja 50 zł
Leczenie próchnicy w zębie mlecznym 100 zł
Leczenie kanałowe zęba mlecznego 150 zł
Opatrunek w zębie mlecznym 50 zł
Nacięcie ropnia 50 zł
Ekstrakcja zęba mlecznego 120 zł
Leczenie niezakończonego wierzchołka w zębie stałym 150 zł
Leczenie próchnicy w zębie stałym 150 – 300 zł
Opatrunek w zębie stałym 50 zł
Licówka kompozytowa 300 zł
Wypełnienie glassjonomerowe (czasowe) 100 zł
Odbudowa zrębu korony zęba do leczenia kanałowego 150 zł
Kategoria

Stomatologia